Vážení přátelé, milovníci krásné hudby,
s velkým potěšením vám předkládáme program na již 66. sezónu komorní hudby v Lidových sadech.
Z důvodu rekonstrukce budovy Lidových sadů se celý cyklus komorní hudby uskuteční v Naivním divadle Liberec. Doufáme, že vás krásné divadelní prostředí potěší.
Tak jako každý rok, jsme pro vás vybrali 10 koncertů, které se budou konat vždy v neděli v Naivním divadle Liberec za jednotnou cenu 1500 Kč.
PROGRAM 66. SEZONY KOMORNÍ HUDBY V LIDOVÝCH SADECH
2. abonentní koncert komorní hudby
neděle 13. ŘÍJNA 2024 19:00 Naivní divadlo Liberec
MLADÍ UMĚLCI A JEJICH PEDAGOGOVÉ
Vystoupí na něm studenti základních uměleckých škol a jejich pedagogové, kteří se letos opět setkali na mezinárodních kurzech I-AME 2024.
„Adventure Quartet“ tvoří mladí hudebníci, ve věku od 13 do 15 let, kteří vítězí v mezinárodních soutěžích jako jednotlivci. Spojili se však do kvarteta a pod vedením Petra Bernáška společně studují komorní literaturu na úrovni, která snese srovnání s koncertním vystoupením zkušených souborů. Také na tomto koncertě vystoupí jako kvarteto, a navíc doprovodí nevidomou studentku Konzervatoře Jana Deyla, která zaujme svou virtuózní hrou na zobcovou flétnu.
Program koncertu obohatí také vystoupení jejich pedagogů, manželů Martiny a Petra, kteří společně se svým synem Lukášem, studentem konzervatoře, uzavřou večer společnou skladbou.
Na koncertě zazní díla autorů W. A. Mozarta, Fr. Kramáře, F. Schuberta, A. Dvořáka, K. Ditterse, I. Krejčího, G. Ph. Telemanna, H. Andriessena, J. B. Sammartiniho
3. abonentní koncert komorní hudby
neděle 3. LISTOPADU 2024 19:00 Naivní divadlo Liberec
KAPRÁLOVÁ QUARTET
Smyčcové kvarteto, které nese jméno Vítězslavy Kaprálové [1915 – 1940], vzniklo v roce 1995 s původním názvem Venus Quartet Prague jako soubor netradiční svým čistě ženským obsazením. V roce 2000, po dohodě s dědici Vítězslavy Kaprálové a její mezinárodní společností v Kanadě The Kapralova Society, přijal soubor jméno po této významné české skladatelce. Kvarteto má v repertoáru díla klasická i romantická, ale díky své snaze objevovat nové a zajímavé skladby 20. století je velmi často oslovováno i soudobými českými i světovými autory.
Simona Hečová – violoncello, Eva Krestová – viola, Simona Hurníková – 2. housle, Veronika Panochová – 1. housle
4. abonentní koncert komorní hudby
Neděle 8. PROSINCE 2024 19:00 Naivní divadlo Liberec
VĚRA BINAROVÁ A VOJTECH SZABÓ
Věra Binarová má bohaté hudební zázemí a široký repertoár. Studovala hudbu na Konzervatoři Pardubice, Hudební fakultě AMU v Praze a Hochschule für Muzik ve Vídni. Zúčastnila se interpretačních kurzů v Německu a Francii a hrála v orchestru Nadace Yehudi Menuhina. Je členskou Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, pedagožkou violy na hudební škole a v létě na mezinárodních hudebních kurzech.
Sólový hráč na akordeon Vojtech Szabó patří k evropské interpretační špičce. Ačkoliv se věnuje převážně jazzové, francouzské a argentinské hudbě, progresivním stylem a hrou na elektrický akordeon oslovuje i popové a rockové publikum. Vedle koncertování se stará o mladé akordeonisty a pořádá výchovné koncerty.
5. abonentní koncert komorní hudby
neděle 5. LEDNA 2025 19:00 Naivní divadlo Liberec
SIEMPRE NUEVO
Kytarové duo Siempre Nuevo bylo založeno v říjnu roku 2007 dvěma vynikajícími českými kytaristy Matějem Fremlem (*1982) a Patrickem Vacíkem (*1984) během jejich společných studií na Hochschule für Musik FRANZ LISZT v německém Weimaru. Od té doby jsou tito mladí umělci pravidelně zváni na nejrůznější koncerty a festivaly jak v České republice, tak po celém světě. Vystupovali mimo jiné v Číně, Perú, Brazílii, Itálii, Polsku, Německu, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a dalších evropských zemích.
Siempre Nuevo interpretuje jak originální skladby pro kytarová dua, tak i různé transkripce – vlastní či jiných autorů. Jeho repertoár obsahuje rovněž starou i moderní hudbu, od baroka až po soudobé skladatele. Tato všestrannost a navíc velmi svěží a výrazná interpretace byly mnohokrát kladně oceněny jak publikem, tak i hudebními kritiky.
6. abonentní koncert komorní hudby
Neděle 2. ÚNORA 2025 19:00 Naivní divadlo Liberec
TRIO TILIA
patří ke špičkovým českým saxofonovým souborům. Charakterizuje ho virtuozita, tónová kultivovanost, dokonalá souhra a vzájemné naladění. Všechny členky souboru jsou vynikajícími instrumentalistkami ve svém oboru, věnují se i sólovému vystupování. Působí také jako učitelky saxofonové hry na konzervatořích a Základních uměleckých školách, kde předávají své dovednosti a nadšení pro hru na saxofon svým žákům a studentům.
Tilia trio pravidelně vystupuje na hudebních festivalech a koncertech v České republice i v zahraničí. Repertoár souboru tvoří úpravy slavných klasických skladeb od baroka až po současnost, které dovedně zaranžovala Kateřina Pavlíková. Soubor se věnuje také interpretaci původních skladeb napsaných pro saxofonové trio.
7. abonentní koncert komorní hudby
Pozor změna termínu – Neděle 9. BŘEZNA 2025 19:00 Naivní divadlo Liberec
7. abonentní koncert komorní hudby
BUMBLEBASS
je těleso složené ze čtyř bývalých studentů pardubické konzervatoře, kteří si řekli, že kontrabas je neprávem považován za nástroj čistě doprovodný. Chceme našemu publiku ukázat mnoho možností, jak se dá na basu hrát.
Vznikli jsme v červnu roku 2014. Během doby fungování našeho kvarteta se nám podařilo vystavět si rozmanitý repertoár, takže jsme schopni se přizpůsobit Vašim požadavkům. Spolupracujeme s kontrabasovým kvartetem The Pink Elephants.
Naším repertoárem se prolíná mnoho stylů, od jazzu a swingu, přes klasickou, filmovou a populární hudbu až k rocku i k metalu.
Notový materiál si buď vytváříme sami, nebo přejímáme již hotové aranže, ty byly sepsány povětšinou Mgr. art. Františkem Machačem či prof. Miloslavem Gajdošem, průkopníkem kontrabasové komorní hry. Hrajeme též původní skladby amerického skladatele Tonyho Osborna.
8. abonentní koncert komorní hudby
Neděle 6. DUBNA 2025 19:00 Naivní divadlo Liberec
IVAN ŽENATÝ
Houslový virtuos svou profesionální kariéru zahájil účastí ve finále Čajkovského soutěže v Moskvě, po které následoval debut s Českou filharmonií pod vedením Libora Peška, vítězství v soutěži Pražského jara a laureátský titul Mezinárodní tribuny mladých umělců UNESCO. V roce 1990 debutoval Ivan Ženatý v Londýně, 1991 v Berlínské Filharmonii a Concertgebouw v Amsterdamu, 1994 v Tokyu, 1996 v New Yorku a Buenos Aires. Hrál společně s Yehudi Menuhinem, Yo-Yo Ma, Serge Baudo,Valerijem Gergijevem, Andrejem Boreyko, Nevillem Marrinerem a dalšími.
Hudební výraz Ivana Ženatého ovlivnila nejvíce osobní setkání s Nathanem Milsteinem, Ruggierem Riccim a Andre Gertlerem, výraznou změnu v jeho hudebním myšlení inicioval prof. Bezrodnyj na Čajkovského konzervatoři v Moskvě. Největší význam ale měly pro Ivana Ženatého soukromé lekce u Josefa Suka a následná dlouholetá spolupráce vrcholící vystoupeními na Würzburger Mozart-Festspiele, Pražském jaru a kompletní nahrávkou děl W. A. Mozarta.
Kromě mistrovských kurzů v USA, Kanadě a Německu vyučoval Ivan Ženatý na Hudebním Institutu v Clevelandu, Královské hudební akademii v Kodani a od roku 2019 přijal profesuru na Vysoké hudební škole v Drážďanech. Je zároveň profesorem Meadowmount School of Music v New Yorku.
9. abonentní koncert komorní hudby
neděle 11. KVĚTNA 2025 19:00 Naivní divadlo Liberec
CANTARINA CLARIENTE
Dívčí klarinetové kvarteto vzniklo v říjnu 2011 na půdě Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze jako tvůrčí studentský projekt čtveřice mladých klarinetistek. Z propojení hráčských kvalit s pěveckým nadšením se zrodil trefný název „zpívající klarinety“. Nejen vokální zvuky, ale i tóny klarinetu dokreslují výstižnost názvu, protože klarinet je znám svou nejbližší podobností k lidskému hlasu. Žádný z dechových nástrojů nemá tak širokou paletu barev a nálad, jako klarinet. Náš repertoár tvoří klasické úpravy nejznámějších světových i českých skladeb barokního, klasicistního, romantického, populárního i jazzového charakteru, ovšem také vlastní úpravy populárních skladeb. V současnosti kvarteto tvoří Hana Bahníková, Jana Lahodná, Jana Černohouzová na klarinety a Věra Kestřánková na basklarinet.
10. abonentní koncert komorní hudby
Neděle 1. ČERVNA 2025 19:00 Naivní divadlo Liberec
Prah-a-harP kvartet
je unikátním souborem, který tvoří paní Hana Müllerová a její tři dcery Hedvika, Kamila a Mariana. Jejich láska k sobě a ke královskému nástroji vedla k založení jediného rodinného harfového kvarteta v ČR a pravděpodobně i na světě. Svoji virtuózní hrou, preciznímu nastudování a stejným hudebním cítěním vyniknou všechny zvukomalebné možnosti nástroje napříč hudebními epochami.
INFORMACE PRO ABONENTY
Předplatné zahrnuje 10 koncertů v Naivním divadle Liberec za jednotnou cenu 1 500 Kč.
Naivní divadlo Liberec: Moskevská 32/18, 460 31 Liberec
Noví zájemci si mohou vybrat ze současných volných míst.
Od 1. 9. 2024 lze předplatné zakoupit na pokladně Lidových sadů (pokladna je přemístěna na vstup Zoo Liberec), která je otevřena denně od 9:00 do 17:00, včetně víkendů.
Platba je možná v hotovosti, kartou nebo na fakturu. Fakturu vystavíme na základě písemné objednávky zaslané na email: moravkova@zooliberec.cz nebo poštou na adresu: Kulturní centrum Lidové sady, Lidové sady 425/1, 460 01 Liberec 1.
Předplatné si můžete rezervovat osobně či telefonicky na tel. 482 710 649 nebo 608 014 005, každý den od 9:00 do 17:00 hodin. SMS zprávy nerespektujeme.
Vstupenky na jednotlivé koncerty budou v prodeji vždy 1 měsíc před jejich uvedením.